Premjerė Ingrida Šimonytė apsisprendė dėl Vyriausybės sudėties ir prezidentui pateikė dekretą, kuriuo keičia žemės ūkio ministrą Kęstutį Navicką Kaziu Starkevičiumi, o sveikatos apsaugos ministrą – viceministru Aurimu Pečkausku. Šie abu ministrai buvo labiausiai kritikuojami ir šalies vadovo. Pirmadienį Gitanas Nausėda dekretą pasirašė ir patvirtino naują Vyriausybę, kurioje nebeliko A. Dulkio ir K. Navicko. Ką apie tokį politinį žaidimą mano apžvalgininkai?
Pastebima neigiama tendencija
Visų pirma, tikėtasi, kad dekretas bus pateiktas penktadienio rytą, tačiau jis atsirado tądien tik prieš pat darbo pabaigą. Vienus ekspertus tokia nusistovėjusi praktika piktina dėl to, kad svarbūs sprendimai visuomenei pristatomi netinkamu metu.
Tarp tokių ekspertų – ir Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto lektorius, politologas Ignas Kalpokas.
„Jeigu yra dalykai, kurie nemalonūs, kur norėtųsi sulaukti mažiau klausimų, nukeli visa tai į penktadienio darbo dienos pabaigą. Tada gali išsijungti telefoną ir tikėtis, kad iki pirmadienio visi išsišnekės arba atsiras naujų temų“, – mintimis dalijosi pašnekovas.
Tokia tendencija, anot jo, prasidėjo ne vakar, o nuo tada, kai ministro pirmininko pareigas ėjo Saulius Skvernelis.
VDU Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto Politologijos katedros vedėjas, Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos dėstytojas Mindaugas Jurkynas kriminalo čia neįžvelgia.
„Visų pirma, viskas buvo padaryta darbo dienos metu, kaip ir dar buvo laiko. Antra, žurnalistų klausimai gali būti užduoti pirmadienį, ir kartais būna galimybių žurnalistams užduoti klausimus renginiuose, kuriuose dalyvauja aukšto rango pareigūnai. Tad nemanau, kad kažkas bėgo nuo žurnalistų klausimų“, – situaciją komentavo politikos apžvalgininkas.
Pokyčiai dėl pokyčių?
Ministrė pirmininkė pati save vadina racionaliu žmogumi, kuri pokyčių dėl pokyčių nedaro. Dar penktadienį spaudos konferencijos metu ji pabrėžė, kad priekaištų ministrams lyg ir neturi.
Tačiau rezultatas, pasak I. Kalpoko, panašu, sako ką kita – ministrai pakeisti likus keliems mėnesiams iki darbo pabaigos. Politologui kyla klausimas, jeigu nėra priekaištų, kam keisti ministrus.
Be to, sveikatos apsaugos ministras keičiamas viceministru – žmogumi iš vidaus, kuris, tikėtina, didelių pokyčių neatneš. Tai reiškia, kad premjerė galiausiai nusileido prezidentui, apibendrina politologas.
„Akivaizdu, kad priežastys buvo išorinės. Didelis noras, spaudimas iš prezidentūros, viena vertus, parodyti savo galią, kitas dalykas – buvo per rinkimų kampaniją prisišnekėta, kad reikės keisti ministrus, tai ir prezidentas negalėjo šitoje vietoje nusileisti.
Galiausiai buvo paaukoti ministrai, kurie mažiausiai skauda, nes arba nėra partijoje, arba partijoje nėra labai įvertinami. Tai, ko gero, buvo nueita mažiausios blogybės keliu“, – aiškino VDU Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto lektorius.
Mažieji koalicijos partneriai turi prezidento neliečiamybę?
Tiesa, A. Dulkys yra nepartinis, o konservatorius K. Navickas buvo žemai nureitinguotas rinkimų sąraše į Seimą. Todėl politologas Matas Baltrukevičius LRT teigė, kad prezidentas Laisvės partijos ir Liberalų sąjūdžio ministrų keisti nebuvo suinteresuotas.
Tam pritarė ir I. Kalpokas. Anot jo, šioms politinėms jėgoms prezidentas turi mažesnę spaudimo galimybę: „Jeigu I. Šimonytę dėl konservatorių ministrų buvo galima spausti tiesiogiai, tos dvi partijos yra tarsi per vieną žingsnį nutolusios, nepaisant to, kad ten ministrų irgi yra gan kontroversiškų. Koks nors aplinkos ministras Simonas Gentvilas tikrai nevienareikšmiškai vertinamas.“
Kitas dalykas, eksperto teigimu, ne Liberalų sąjūdis ir ne Laisvės partija yra pagrindiniai prezidento konkurentai, o būtent Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai.
„Mes gana aiškiai matėme, kai ypač prieš antrą rinkimų turą ir po jo prezidentas įsitraukė į Seimo rinkimų kampaniją, afišuodamas, kad norėtų proteguoti tam tikros sudėties naują valdančiąją daugumą. Tai čia yra žaidimas su priešininkais, kurie yra gan svarbūs, kad galėtų būti reikšmingi stovint skersai kelio prezidento planams“, – mano I. Kalpokas.
Prezidentas siekė parodyti galią
Vis dėlto M. Jurkynas nesutinka, kad premjerė nusileido prezidentui. Anot jo, tai paprasčiausiai buvo politinio kompromiso rezultatas.
„Tiek ministras Dulkys, tiek ministras Navickas yra sulaukę kritikos ne tik iš opozicijos, bet ir žiniasklaida yra akcentavusi jų sprendimų stoką arba sprendimus, kurie nepagerino situacijos.
Galų gale organizuotos interesų grupės išreiškė savo kritišką poziciją, vyko ūkininkų protestas, o besitęsiantys probleminiai klausimai, tokie kaip ilgos laukimo eilės pas medikus, rodo, kad nėra pokyčių, kurie tenkintų“, – aiškino politologas.
Paklaustas, kodėl tuomet ministrai nebuvo pakeisti anksčiau, jis atsako, kad I. Šimonytės mąstymo keliai yra nežinomi: „Nežinau, čia būtų galima užduoti klausimą, kodėl buvo pakeistas kritikos nesulaukęs ministras Arvydas Anušauskas arba kodėl nebuvo pakeisti užsienio reikalų ir susisiekimo ministrai, kai buvo kalio trąšų skandalas.
Tai čia, žinote, premjerės matymas ar užsispyrimas išlaikyti tuos asmenis arba keisti tuos, kurie nekritikuotini, nėra tikrai logiškai paaiškinamas.“
Vis dėlto vyras pripažįsta, kad prezidentas šiuo atveju norėjo parodyti savo politinį svorį: „Prezidentas rodo, kad turi politinius raumenis ir kad atitinkamai į jo poziciją turi būti įsiklausoma. Kaip ir būdavo įsiklausoma tam tikru mastu ir į prezidentės Dalios Grybauskaitės ar prezidento Valdo Adamkaus.“
Užkulisiuose vyko aršesnių diskusijų
Kita vertus, prezidentas viešai nebuvo pranešęs, kiek tiksliai minstrų ir ką tiksliai sieks pakeisti. Kaip sako I. Kalpokas, taip pasielgta dėl to, kad iš esmės nebuvo svarbu, kas keisis, svarbu, kad kas nors keistųsi.
„Reikia suprasti, kad likus keliems mėnesiams pokyčiai nėra dėl didelės kokybės ar esminio proveržio, o šiuo atveju dėl paties pakeitimo ir galios tarpusavyje pasimatavimo. Kad prezidentas galėtų parodyti – va, jis turi tam tikrą galią ir nevengia ja naudotis.“
Jis taip pat primena, jog kažkuriuo metu prezidentūra turėjo dar ambicingesnių planų – norėjo Vyriausybės perkrovimo. Todėl, anot jo, tikėtina, kad užkulisiuose buvo daugiau veiksmo ir daugiau rankų laužymo, negu mes matome ir girdime.
M. Jurkynas sako, kad nesakyti žiniasklaidai, kokių ir kiek tiksliai ministrų prezidentas sieks pakeisti, buvo tam tikras korektiškumo elementas. Esą kol vyksta diskusijos ir politinės derybos, tol nebuvo reikalo kažko įvardyti.
Atidarytas politinis turgus?
Kitas įdomus dalykas šioje situacijoje – galimai atidarytas politinis turgus. Politikos apžvalgininkai ar opozicijos atstovai ne kartą teigė, kad premjerė mainais į ministrus galėjo užsitikrinti prezidento palaikymą Gabrieliaus Landsbergio kandidatūrai į eurokomisarus.
Tačiau ar prezidentas tikrai galėtų atsitraukti nuo savo pozicijos – bet kas tiktų į eurokomisarus, tik ne G. Landsbergis? VDU Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto lektorius sako, kad tai nėra neįmanoma.
„Tiesiog tegul būna jų kandidatas, bet jie prisiima visą atsakomybę už tai, kad siunčia blogą kandidatą ir panašiai. Tarsi prezidentas nusiplauna rankas ir perduoda atsakomybę valdantiesiems. Maždaug, jeigu kas, tai kris ant jūsų galvos. Yra įmanomas toks scenarijus, ar tas scenarijus tikrai pasitvirtins, yra būrimas iš kavos tirščių“, – aiškino politologas.
Nors spręsti, kas galiausiai laimėjo šį galių žaidimą, sunku, eksperto teigimu, premjerė jo tikrai nelaimėjo. Pasak vyro, lieka vienintelis neatsakytas klausimas – ar bus lygiosios 1:1, ar 2:0 prezidento naudai, nes kol kas po pirmo kėlinio, panašu, kad turime 1:0 prezidento naudai.
Vis dėlto, anot M. Jurkyno, G. Landsbergis netaps eurokomisaru. O jeigu G. Nausėda staiga pakeistų savo nuomonę, tada tikrai būtų galima sakyti, jog šalies vadovas kalba viena, o elgiasi kitaip. „Anksčiau jis laikydavosi nuoseklumo, manau, to nuoseklumo nepakeis. Manau, kad kandidatas turės kitas būti, nepaisant to, ką mano partijos atstovai viešumoje kalbėdami, kad tik Gabrielius Landsbergis. Per šitą kaktomušą Landsbergis nepereis“, – nuomonę dėstė jis.